Úvod Zánět močových cest

Zánět močových cest

Co je to zánět močových cest?

Infekce močových cest (cystitis), je zánět močového měchýře a močové trubice, odvádějící z močového měchýře moč. Zpravidla se jedná o bakteriální zánět, jejichž původcem jsou stále častěji nebezpečné bakterie typu chlamydií (zvláště při nedostatečné léčbě po nákaze chlamydia trachomatis). Toto onemocnění postihuje mnohem častěji ženy, jedna z pěti žen jím trpí nejméně jednou ročně. Léčení má být okamžité a většinou si vyžádá antibiotika, protože recidivy těchto infekcí mohou vést k závažným onemocněním ledvin. Pokud nejsou záněty močových cest dokonale vyléčeny, často se opakují a přecházejí do chronického stavu..

Jak se projevuje zánět močových cest?

Záněty močových cest se nejvíc projevují změnami při močení:

  • Pálení či řezání při močení, které je navíc velice obtížné (jen pár kapek). Místy se také v moči může vyskytnout krev, která se do ní dostává podrážděnou a překrvenou sliznicí močového měchýře.
  • Zakalená a nepříjemně zapáchající moč, která signalizuje přítomnost nežádoucích látek
  • Bolest v podbřišku a ve spodní části zad v nadpánevním oblouku
  • Zvýšená nevolnost, případně i teplota.

Pokud se infekce rozšíří cestou močovodu do ledvin, bolest v bedrech je intenzivní a teplota vzroste. Tento stav obvykle vyžaduje léčbu v nemocnici.

PŘÍČINY ZÁNĚTU

Za zánět močových cest mohou převážně bakterie. Ve většině případů jsou příčinou močové infekce bakterie Escherichia coli. Tato bakterie je normální součástí naší stolice. I přes pravidelné dodržování hygieny, se může občas stát, že se bakterie dostane z okolí konečníku přes hráz do močové trubice, dále pak do močového měchýře. Hlavním důvodem je nesprávné utírání konečníku po vykonání stolice. V dnešní době je možný přenos i análním sexem, kdy je ohrožena zánětem vagína i močová trubice. Bakterie přítomné v konečníku a tlustém střevě se dostávají na intimní místa. Pokud se namnoží, mohou způsobit zánět močových cest aj.

Dalšími příčinami mohou být:

  • Prochlazení při dlouhém pobytu venku, koupání, nebo sedání na mokrý či studený podklad
  • Nedostatečná hygiena, zvláště při menstruaci
  • Genitální herpes
  • Zvýšené dráždění či poranění při pohlavním styku
  • Nevhodné návyky při oblékání a hygieně (těsné kalhoty, tanga, používání deodorantů či parfémů na intimní místa, špatné oplachování po použití mýdel či sprchových gelů)
  • Stres
  • Chlamydie
  • Zadržování močení

Větší riziko nákazy mají také těhotné ženy a lidé s cukrovkou. Vysoká hladina krevního cukru totiž může vést k jeho vylučování do moče. Sladké prostředí je pak ideální pro růst a množení bakterií. Infekce tak vzniká daleko častěji a má i vážnější průběh.

MOŽNOSTI LÉČBY

Pokud lékař vysloví podezření na zánět močových cest, provede jednoduché vyšetření moče. Podrobné výsledky na přítomnost bakterií obvykle trvají 2-3 dny. Léčbu je ovšem nutné zahájit okamžitě. Proto se většinou předepíše antibiotikum tzv. naslepo, proti nejpravděpodobnějšímu původci infekce. Podle konkrétních výsledků rozboru moči se pak léčba upraví. Kromě antibiotik se při zánětu doporučuje i podávání jiných přípravků, které mohou potlačit bolest. Vhodný je vitamín C, který pomáhá okyselit moč a močový měchýř se pak stává méně příznivým prostředím pro patogenní bakterie. Zároveň také posiluje imunitní systém.

Další informace o nemocech a zdraví najdete na webech Chlamydie a Nízký tlak.

Další doporučení a prevence

  • Pít dostatečně velké množství tekutin, hlavně čisté vody. Při nastalých obtížích i urologické či bylinné čaje
  • Vyvarovat se kořeněným jídlům, pití kávy a alkoholu
  • Doporučují se brusinky a preparáty z nich vyrobené (doplňky stravy)
  • Klidový režim v teple
  • Zvýšená pozornost při osobní hygieně
  • Sedací horké koupele z odvaru řapíku, heřmánku, březového listí, nebo hypermanganu
  • Nosit vhodné teplé oblečení ( vyvarovat se promočeným nohám, holým zádům)

Z lidového léčitelství je doporučován česnek a petržel.

 

Jak je to se zánětem močového měchýře u těhotných?

Díky zvětšování dělohy a zvýšenému tlaku na močovou trubici se u některých žen může objevit zánět i během těhotenství. Proto je nutné moč sledovat a sebemenší známky infekce ihned začít léčit. V případě těhotných žen je však potřeba léčebný postup pečlivě zvážit a vybrat nejvhodnější a zároveň nejšetrnější antibiotika, která neohrozí plod. Naštěstí existuje velmi široké spektrum antibiotik, které jsou možné užívat bez obav i v těhotenství. Problém tohoto onemocnění by budoucí maminky neměly podceňovat, protože neléčený zánět může vést k různých těhotenským komplikacím.

 

Shrnutí

„ Neseď na zemi, ať se neprochladíš, přikryj si záda!“ takto často napomínají matky své dcery. Pravdou zůstává, že i přes tyto  rady, většina žen tuto nemoc prodělá minimálně jednou v životě.


Diskuse (103 komentářů)

bojim se !!!!, (11. 03. 2012 07:21) Reagovat
Je možne i na toto onemocneni zemrít :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Péťa, (29. 03. 2012 04:42) Reagovat
já mám zánět močových cest pravidelně každý rok v zimě. myslím, že je to opravdu nejčastěji od prochladnutí nohou. Vždy jsem na to brala antibiotika a pomohla. Ale letos se z toho nějak nemůžu vyhrabat. Začala jsem pít odvar z bylinky těhozev (buko list) a velice mi to pomohlo. Určitě to stojí za vyzkoušení. Přeji všem brzké uzdravení. ;-)
Hani, (30. 03. 2012 19:37) Reagovat
Ahoj!Mě se docela osvědčil čaj z vrbovky. Teď mě to taky zlobí a ještě jsem dostala tip na čaj z přesličky a i sedací koupele s přesličkou...
pepa, (05. 06. 2012 11:46) Reagovat
Je mi 72 let a zánět močových cest mám poprvé v životě. Kdo to nezažil neví o co jde. Zkoušel jsem všechno možné kromě návštěvy u lékaře (nemáme moc peněz)s představou, že co mi nepomůže snad ani neuškodí. Takže různé druhy čaje, dieta a podobně. Nic nepomohlo, až jeden kamarád mi poradil ať si vygoogluju heslo lichořeřišnice větší. Zázrak se stal a já jsem nyní bez problémů. Doporučuju všem zabírá to. Pepa
Iveta, (12. 04. 2012 20:07) Reagovat
No tak mám pocit, že na mne opět leze močák.. Celý den chodím jen čůrat..nic mne nebolí, nepálí (zatím), nasadila jsem lichořeřišnici, hodně vody, 1x za 3 hodiny vodu s jedlou sodou a brusinky. Hrozně se bojí, že se to zas rozjede. Půjdu k doktorce, která i přes veškerá dávno udělaná vyšetření, mne pošle na urologii, kde mi řeknou, že to mám zase z procladnutí a budu se pak měsíc ládovat ATB :-( Držte palec at se zítra probudím zdravá..
Martina, (15. 04. 2012 09:39) Reagovat
Tak se taky přidám, před čtyř dny mi mě při čůrání pálilo, jelikož jsem ZMM měla už třkrát, tak jsem to hned otipovala na zánět. Doma jsem si uvařila čaj na močové cesty, čaj protizánět a po jídle dala tinkturu z lichořeřišnice. Druhý den ráno šla k doktorovi, kde mi našli bílkviny a krev v moči, ale jelikož mi zrovna začíná menstruace je ta krev nejistá. Každopádně už mě při močení nepálilo..doktor mi předepsal Cotrimoxazol al forte, brát to mám v případě, že budu opět problémy, jinak po menstruaci nechat moč do laborky. Zatím jsem to nebrala, ale ráno mě vždy trochu pálí před den se to zlepší. Na netu jsem an tyhle léky našla jen špatný recenze, neznáte někdo? Bojím se, aby se mi to nerozšířilo do ledvin, ale na druhou stranu to chci zkusit vyléčit přírodní cestou, když to není tak šílená bolest, jako vždycky před tím.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Zánět močových cest.cz
Kontakty